Skip to content
Contact Us   |  Councillors and Meetings   |  Comments / Complaints   |  Voting / Elections   |  About Us   |  Finance / Performance
Contact Democratic Services

A to Z of Councillors

Below is the A to Z of Councillors which enables you to view each Councillor, their Party, Ward, Committees attending and Contact details.

 

Richard Barnicott

Ward: Teynham and Lynsted
Party: Conservative
 

Sylvia Bennett

Ward: St Michaels
Party: Conservative
 

George Bobbin

Ward: Boughton and Courtenay
Party: Conservative
 

Monique Bonney

Ward: West Downs
Party: Independent Group
 

Andy Booth

Ward: Minster Cliffs
Party: Conservative
 

Lloyd Bowen

Ward: Teynham and Lynsted
Party: Conservative
 

Andrew Bowles

Ward: Boughton and Courtenay
Party: Conservative
 

Jackie Constable

Ward: Queenborough and Halfway
Party: Labour
 

Mick Constable

Ward: Queenborough and Halfway
Party: Labour
 

Derek Conway

Ward: St Michaels
Party: Conservative
 

Mike Cosgrove

Ward: St Anns
Party: Conservative
 

John Coulter

Ward: St Anns
Party: Conservative
 

Adrian Crowther

Ward: Minster Cliffs
Party: Ungrouped Member
 

Duncan Dewar-Whalley

Ward: Grove
Party: Conservative
 

Mark Ellen

Ward: Sheerness East
Party: Labour
 

June Garrad

Ward: Sheppey Central
Party: Conservative
 

Ed Gent

Ward: Murston
Party: Conservative
 

Sue Gent

Ward: Kemsley
Party: Conservative
 

Nicholas Hampshire

Ward: Borden
Party: Conservative
 

Angela Harrison

Ward: Sheerness West
Party: Labour
 

Mike Haywood

Ward: Roman
Party: Labour
 

Mike Henderson

Ward: Davington Priory
Party: Independent Group
 

Lesley Ingham

Ward: Sheppey Central
Party: Conservative
 

Gerry Lewin

Ward: Hartlip Newington and Upchurch
Party: Conservative
 

Peter Marchington

Ward: Queenborough and Halfway
Party: Conservative
 

Martin McCusker

Ward: Roman
Party: Labour
 

Bryan Mulhern

Ward: Abbey
Party: Conservative
 

Colin Prescott

Ward: East Downs
Party: Conservative
 

Kenneth Pugh

Ward: Minster Cliffs
Party: Conservative
 

Gareth Randall

Ward: Grove
Party: Conservative
 

Patricia Sandle

Ward: Leysdown and Warden
Party: Conservative
 

David Sargent

Ward: Sheerness East
Party: Labour
 

David Simmons

Ward: Watling
Party: Conservative
 

Ben Stokes

Ward: Iwade and Lower Halstow
Party: Conservative
 

Adam Tolhurst

Ward: Milton Regis
Party: Labour
 

Roger Truelove

Ward: Chalkwell
Party: Labour
 

Anita Walker

Ward: Abbey
Party: Conservative
 

Ghlin Whelan

Ward: Chalkwell
Party: Labour
 

Mike Whiting

Ward: Kemsley
Party: Conservative
 

Ted Wilcox

Ward: Watling
Party: Conservative
 

Nick Williams

Ward: Murston
Party: Labour
 

Alan Willicombe

Ward: Woodstock
Party: Conservative
 

Jean Willicombe

Ward: Woodstock
Party: Conservative
 

Tony Winckless

Ward: Milton Regis
Party: Labour
 

Steve Worrall

Ward: Sheerness West
Party: Labour
 

John Wright

Ward: Hartlip Newington and Upchurch
Party: Conservative
A to Z of Services :
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z